Google’ın gelişmekte olan oyun stream hizmeti Stadia bugün önemli bir yeni özelliği duyuruyor: artık oyunlarınızı ailenizle paylaşabilirsiniz.

Aile üyelerinin öncelikle bir Google aile grubu ve ödeme yöntemi oluşturulması gerekiyor. Aslında bu aile grubu Google Play uygulamaları ve benzerleri için zaten kullanılan aile grupları oluyor. Aile grubunda bulunan kişiler kendi hesabında oyunu talep etmemiş olsalar bile paylaşılan oyunları oynayabiliyor.

Ayrıca Stadia Pro aboneliğine dahil olan oyunlar da paylaşabilecek ancak bu oyunlar aboneliği sonlandırdığınızda elbette artık kullanılamayacak. Bu hizmeti kullanabilmenin en önemli şartı, Steam aile paylaşımında olduğu gibi aynı anda 2 kişinin oyun oynamasına izin vermiyor olması. Yani oyun sahibi veya aile üyelerinden biri Stadia ile oyun oynarken başka bir üye oyunu oynayamayacak.

Bu kısıtlamaya rağmen oyun hizmetlerinde nadir bulunan hoş bir özellik. Aile paylaşımı 5 Kasım’dan itibaren kullanıma sunuluyor ancak aile grubu için etkin hale gelmesi birkaç gün sürebiliyor. Umarım en kısa sürede Türkiye’de de Google Stadia özelliği aktif edilir ve konsollar için harcanan binlerce liramız cebimizde kalır.