AMD’nin Ryzen 5000 işlemcilerine rakip olarak gelen Rocket Lake büyük ölçüde hazır ve belirli testlerden geçiyor.

Intel’in yeni masaüstü platformu bildiğiniz gibi Rocket Lake-S kod adını taşıyor ve işlemcilerle birlikte 500 serisi anakartları 2021’nin Mart ayında görmeyi bekliyoruz. Mavi ekip ise 11. nesil işlemcilerin çıkış tarihi için genel olarak 2021’in ilk çeyreğine dikkat çekti.

Daha önce Rocket Lake hakkında farklı sızıntılar da yapan Bilibili’den YuuKi_Ans, şimdi de yeni CPU’ların ilk resimlerini sızdırdı. Görselde tepsi üzerinde iki işlemci görüyoruz ve bunlar muhtemelen birer mühendislik örneği.

10. nesil Comet Lake ailesinin yerini alacak yongalar bildiğiniz gibi yepyeni Cypress Cove çekirdeklere sahip. Bu noktada çift haneli IPC kazançları ve yüksek frekans hızları bekliyoruz. Ayrıca daha önceki sızıntıda %20 civarında bir iyileştirmeden bahsediliyordu.

Yeni işlemciler hem 400 hem de 500 serisi anakartlarla uyumlu ve LGA1200 soket yapısını koruyor. Ancak 10. nesil Comet Lake CPU’lara kıyasla IHS (Entegre Isı Dağıtıcı) yapısı birazcık farklı görünüyor. Ayrıca tepside yer alan ürünlerin üzerindeki ibareler de doğal olarak silinmiş. Bunun sebebi ise sızıntıyı yapan kişilerin kendini gizleme çabası.

Bunun yanında bazı OEM’lerden gelen bilgilere göre mühendislik örneği Rocket Lake işlemcilerin ilk partisi üreticilere ulaştı ve bunlar çeşitli testlerden geçiyorlar.

Son olarak, @CapFrameX tarafından yapılan son paylaşımlar, Intel’in Rocket Lake serisi için ciddi derecede yüksek frekansları hedeflediğini gösteriyor. Hatta bir mühendislik örneği işlemcinin tek bir çekirdekte 5.6 GHz’e kadar turbo saat hızlarına çıkabildiği söylenmiş.

Elbette bunlar birer sızıntı ve birkaç ay daha beklememiz gerek. Mavi takımın yeni 11. nesil CPU’ları, tek çekirdek performansıyla iddialı gelen Ryzen 5000 serisiyle rekabet edecek.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/11/04/intel-11-nesil-rocket-lake-islemciler-goruntulendi/