Çin’de kripto madenciliğin durdurulmasının ardında, madencilikte kullanılan ekran kartları ikinci el olarak satılmaya çalışılıyor.

Çinli oyuncular, GeForce RTX 30 grafik kartlarının artık çok iyi fiyatlarla satışa sunulduğunu duymaktan memnun olmalı ancak bunlar yeni değil ve muhtemelen ilk etapta satın alınmaları büyük risk doğuruyor. Geçen ay Çin hükümetinin bitcoin üzerindeki baskısı kripto madenciliğinde yasağı beraberinde getirdi. Birçok kripto madencilik çiftliğini bu yasağın uygulandığı Sichuan bölgesinden taşınmaya veya bu mümkün değilse ekipmanlarını hızla satmaya zorladı. GPU fiyatları Çin’de en az iki aydır düşüşte fakat bu kartlar maalesef ikinci el.

Hızlı satışta olan GeForce RTX 30 kartlarının bazı örnekleri The Block tarafından bir araya getirildi. Çok sayıda GeForce RTX 3060 kartının flaş satışları, 2.200 yuan ile 2.899 yuan (336 Dolar/450 Dolar) arasında değişen fiyatlarla görülebiliyor. The Block’a göre satıcılar, potansiyel alıcıların çok daha az teklif verdiklerinden dolayı fiyatı 1.760 yuana (270 Dolar) düşürdü.

Uzun lafın kısası bugünlerde ikinci el bir ekran kartı satın almak bir kumar olabilir. Çünkü ekran kartı fiyatları daha da düşmeden kartlarını hızla satmaya çalışan birçok Çinli madenci bulunuyor. Madencilik için kullanılan GPU’ların tipik kullanımlarından çok daha kapsamlı bir şekilde çalıştırıldığını hatırlamakta fayda var. Madencilik yapılırken fanların genellikle tam potansiyelde döndüğü ve hız aşırtmalı bellekle 7/24 çalışması yalnızca gelecekte sorunlara neden olabilir. İkinci el bir GPU ararken okuyucularımızı dikkatli olmaya teşvik ediyoruz. Oyuncular garanti, ambalaj veya çıkarılmamış ekran konektör kapaklarının olmamasına dikkat etmelidir.