Kuantum bilgisayar terimi, temel olarak Kuantum Hesaplama teriminden gelmektedir. Kuantum hesaplama, klasik bilgisayarlar için çok karmaşık problemleri çözmek için kuantum mekaniğinin yasalarından yararlanan hızla gelişen bir teknolojidir. Akıllı telefonları ve dizüstü bilgisayarları içeren klasik bilgisayarlar, bilgileri 0’lar veya 1’ler olabilen ikili ‘bitler’ halinde kodlar. Bir kuantum bilgisayarda, belleğin temel birimi kuantum bit veya kubittir. Kubitler, bir elektronun dönüşü veya bir fotonun oryantasyonu gibi fiziksel sistemler kullanılarak yapılır. Bu sistemler aynı anda birçok farklı düzenlemede olabilir, buna kuantum süperpozisyonu denilmektedir. Bir dizi kübit aynı anda farklı şeyleri temsil edebilir.

Örneğin klasik bit temeline dayanan bir bilgisayarda 0 ile 255 arasındaki bir sayıyı temsil etmesi için 8 bit gerekmektedir. Fakat kuantum bilgisayarda aynı işlem 8 kübit bu aralıktaki herhangi bir sayıyı aynı anda temsil etmesi için yeterlidir.

Size bu biraz karmaşık gelmiş olabilir. Daha açık bir ifadeyle birkaç yüz dolaşık kübit, evrendeki atomlardan daha fazla sayıyı temsil etmek için yeterli olacaktır.

Çok sayıda olası kombinasyonun olduğu durumlarda, kuantum bilgisayarlar bunları aynı anda düşünebilir. Kuantum bilgisayarların klasik bilgisayarlara göre üstünlük sağladığı yer burasıdır. Örnekler arasında çok büyük bir sayının ana faktörlerini veya iki yer arasındaki en iyi rotayı bulmaya çalışmak sayılabilir.

Bununla birlikte, klasik bilgisayarların hala kuantum bilgisayarlardan daha iyi performans göstereceği birçok durum da olabilir. Yani geleceğin bilgisayarları bu iki türün bir kombinasyonu olabilir.

Şimdilik, kuantum bilgisayarlar oldukça hassastır: ısı, elektromanyetik alanlar ve hava molekülleriyle çarpışmalar, bir kübitin kuantum özelliklerini kaybetmesine neden olabilir. Kuantum tutarsızlığı olarak bilinen bu süreç, sistemin çökmesine neden olur ve ne kadar çok parçacık dahil olursa o kadar hızlı gerçekleşir.

Kuantum bilgisayarların, kubitleri fiziksel olarak izole ederek, serin tutarak veya dikkatlice kontrol edilen enerji darbeleriyle zapping yaparak dış parazitlerden korumaları gerekir. Sisteme sızan hataları düzeltmek için ek kübitler gereklidir.

Kaynak: Donna Lu, https://www.newscientist.com/question/what-is-a-quantum-computer/